Kasım Ayı Ezdi Geçti

Merhaba arkadaÅŸlar,

Bu aralar evde ve iÅŸ yerinde oldukça yoÄŸun ve yorucu bir dönem geçiriyorum. Özellikle Vodafone’da oldukça sert bir dönemi geride bıraktık ama baÅŸarı ile bıraktık :) yani en azından teÅŸekkür maili aldık, bizi bu kadar yoran ÅŸey ise Vodafone’un yeni özelliÄŸi “Tek Fatura” (Single Invoice), iÅŸin büyük kısmı Fatura üzerinde olduÄŸu için canımız çıktı diyebiliriz, ama baÅŸarının verdiÄŸi o güzel hazzı, projenin son gününden 1-2 gün önce tatmayı baÅŸardık. Ãœstelik Vodafone IT departmanı 2 sene sürmesi planlanan bir deÄŸiÅŸim sürecine girdiÄŸi ÅŸu sancılı günlerde yaptık bunu :) kolay iÅŸ deÄŸil yani…. YoÄŸunluk diyorum, diyorum ama aklınızda soru iÅŸareti oluÅŸmasın, tüm bu çalışma boyunca (6~7 yıldır olduÄŸu gibi) ben hiç fazla mesai yapmadım, çalışma arkadaÅŸlarımdan Salih Diler ise, sadece birkaç gün fazla mesai yaptı.

Hayatımdaki yoÄŸunluÄŸun Vodafone kısmı bu ÅŸekilde devam ederken, dertsiz başıma bir de yeni televizyon alma derdini eklendim, sanki sizleri duydum “iyi halt ettin” mi dediniz ? Eh teknoloji ile ilgileniyoruz yaa, bu iÅŸlerden anlıyoruz yaa.. öyle gözümüzü kapatıp “aaaa bu televizyon güzelmiÅŸ, hemen alalım ÅŸunu” diyemedik, 2 hafta boyunca girmediÄŸim site, okumadığım yazı, bakmadığım özellik açıklaması kalmadı, üzerine bir de iÅŸin felsefesine kaçtık, fiyat performans çıkartırken mantık çercevesinde her bir özelliÄŸin ne kadar edeceÄŸini bulmaya çalışıp, bu özelliklerin fiyatları ne kadar etkilediklerine baktım, inceledim.. falan filan.. uzun uzun yazmadan hemen sonunu söyleyeyim, gözümü kapadım ve Sony Bravia aldım… aldıktan sonra “bu iÅŸi baÅŸtan yapsaydım” dedim :)

Öncelikle birÅŸeyi belirtmek zorundayım, ÅŸu plazma ve lcd tartışmaları artık gözümde son buldu. Şöyleki tüm özellikler artık birbirlerine denk gibi, fakat en ayırt edici özellik LCD’lerin daha az elektrik yakması (Çevreye duyarlı bir vatandaÅŸ olarak bu benim için çok önemli) ve yüksek çözünürlüğe sahip olmaları. Özellikle LCD’lerdeki parlaklık sorunuda çözüldükten sonra (Kontrast Oranı 5000:1’den düşük almayın, hatta yanına yaklaÅŸmayın, tersini söyleyen kiÅŸiye inanmayın) LCD, plazmanın önüne geçti. Özellikle son teknoloji LED LCD’ler ve 100 Hz’lik LCD’ler tam bir sanat eseri. Cebinizde 10.000 YTL’niz var ise Samsung’un bir modeli var.. kaçırmayın derim, benim yoktu kaçırdım bir dahaki bahara artık.

Ä°ÅŸin felsefi tarafını özetlemek gerekir ise, bir televizyona 3000 YTL’den fazla verilmez. Bu tarihte (Kasım 2007’de) Full HD almanın bir anlamı yok Blue-Ray veya HD-DVD sistemlerinin yaygınlaÅŸması gerekiyor. Fakat 1080i giriÅŸi destekleyen bir model almalısınız.

Ek bir bilgi olarak http://www.istanbulbilisim.com.tr adresinden modellerin detaylı bilgileri bakabilirsiniz, fiyat olacak pek cazip bir site olmasada, diğerlerinden daha fazla model ve özellik açıklamaları bulabilirsiniz.

Bir de Amerika’da birkaç arkadaÅŸ var ki, bu aralar canımıza okuyorlar :) Ahh ÅŸu Stanford’lu gençler yok mu…

Kolay gelsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir