Wiki Kurulumu

Merhabalar

Geçen günlerde bir projenin dökümantasyonunu nasıl yapacağımıza dair tartışma halindeyken artık Office uygulamalarından daha teknolojik programları kullanmaya karar verdik. Bu programlara Wiki adını verdiklerini biliyoruz. En geliÅŸmiÅŸ versiyonlarından olan MediaWiki ile Wikipedia‘nın yapılmış olduÄŸunu, binlerce insana hizmet veren çok güzel bir uygulama ortaya çıktığını biliyoruz.

Daha sonra internette araÅŸtırmalar yapmaya baÅŸladım, insanlar ne yapmış, Wiki dünyasında iÅŸler nasıl yürüyor.. vs. Bu gibi soruları sora sora sonunda WikiMatrix‘i buldum. Gerçekten çok güzel bir uygulama yapılmış özellikle arama bölümü gerçekten çok güzel hazırlanmış, arkadaÅŸları tebrik etmek gerekir.

Sonuçta biz bir takım olarak dökümantasyon işlerini yürütecektik ve buna uygun bir uygulama aramaya koyulduk, birçok alternatife baktıktan sonra gerçekten en iyisinin (yazının yazıldığı tarihlerde) MediaWiki olduğuna karar verdim. Gerçekten iyi bir uygulama.

Fakat bir de Pimki var. Ruby’de yazılmış, instiki tabanlı, çok güzel bir uygulama, pek ÅŸirin ve gem ile kurulumu “gem install –include-dependencies pimki” kadar basit.

Ä°kisi arasında uzun süre kararsız kaldım, daha sonra MediaWiki‘nin yorum yazma yeteneÄŸi beni tavladı ve bu uygulama ile dökümantasyon iÅŸlemlerine baÅŸladık. Makinamda halen Pimki kurulu, ufak tefek uygulamarı kesinlikle daha hızlı dökümante edeceÄŸiniz kesin. Umarım vaktim olurda yorum ekleme mekanizmasını Pimki‘ye eklerim.

Kolay gelsin :)

Wiki Kurulumu” üzerine 5 yorum

  1. ruby’den sonra ÅŸimdi de wiki..
    allaallaa nerden bulmuşlar bu kız isimlerini anlamıyorum :P

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir