Wiki Kurulumu

Merhabalar

Geçen günlerde bir projenin dÖkümantasyonunu nasıl yapacağımıza dair tartışma halindeyken artık Office uygulamalarından daha teknolojik programları kullanmaya karar verdik. Bu programlara Wiki adını verdiklerini biliyoruz. En gelişmiş versiyonlarından olan MediaWiki ile Wikipedia‘nın yapılmış olduğunu, binlerce insana hizmet veren çok güzel bir uygulama ortaya çıktığını biliyoruz.

Daha sonra internette araştırmalar yapmaya başladım, insanlar ne yapmış, Wiki dünyasında işler nasıl yürüyor.. vs. Bu gibi soruları sora sora sonunda WikiMatrix‘i buldum. Gerçekten çok güzel bir uygulama yapılmış Özellikle arama bÖlümü gerçekten çok güzel hazırlanmış, arkadaşları tebrik etmek gerekir.

Sonuçta biz bir takım olarak dÖkümantasyon işlerini yürütecektik ve buna uygun bir uygulama aramaya koyulduk, birçok alternatife baktıktan sonra gerçekten en iyisinin (yazının yazıldığı tarihlerde) MediaWiki olduğuna karar verdim. Gerçekten iyi bir uygulama.

Fakat bir de Pimki var. Ruby’de yazılmış, instiki tabanlı, çok güzel bir uygulama, pek şirin ve gem ile kurulumu “gem install –include-dependencies pimki” kadar basit.

İkisi arasında uzun süre kararsız kaldım, daha sonra MediaWiki‘nin yorum yazma yeteneği beni tavladı ve bu uygulama ile dÖkümantasyon işlemlerine başladık. Makinamda halen Pimki kurulu, ufak tefek uygulamarı kesinlikle daha hızlı dÖkümante edeceğiniz kesin. Umarım vaktim olurda yorum ekleme mekanizmasını Pimki‘ye eklerim.

Kolay gelsin :)

Share