JRuby 1.0 RC3

Merhabalar arkadaşlar,

Küçük bir yazı olacak, sadece sizlere JRuby’nin 1.0 Release Candidate 3 sürümünü duyurmak için bu yazıyı yazıyorum. Evet doğru duydunuz, JRuby takımı Microsoft’tan daha hızlı davranarak (yarış halen bitmedi, gerçi ortada bir yarış var mı onu da bilmiyorum ama :) ) RC3’de olsa 1.0 sürümünü dünyaya *nihayet* duyurdu.

Şimdi aklınızda soru işaretleri olabilir, Hemen sizlere JRuby’nin ne olduğunu anlatmaya çalışayım. Aslında sizler normal Ruby uygulamalarınızı yazıyorsunuz, çalıştırıyorsunuz..vs..vs. Fakat sonra canınız sıkılıyor, neden sıkılıyor bilmiyorum ama birden Ruby’de yazdığınız kodların Ruby’nin doğal ortamında değil de, Java Virtual Machine (JVM) üzerinde çalışmasını istiyorsunuz, nedenleriz şunlar olabilir;
– Performans amaçlı olabilir (bu konu tartışılır)
– Ruby’nin çalışmadığı fakat java’nın çalıştığı bir ortamda çalıştırmak için (Hangi ortam o ?? belki vardır, bilen varsa yazsın…)
– Müşterinizi ‘ben programı Java’da yazdım’ diye kandırmak için :)

galiba en geçerli neden bu sonuncusu :).

Ama sonuçta güzel, hoş ve desteklenmesi gereken bir olay. Ruby dili çok güzel ve akıcı bir yapıya sahip neden JVM’yi kullanmak istiyenler bu güzel dili kullanmaktan mahrum kalsınlar ki.. ciddiyim, espiri falan yapmıyorum, tamamiyle destekliyorum.

Rails kullanıcılarına Önemli bir not, RoR altyapısı tamamiyle Ruby’de yazıldığı için JRuby yoluyla JVM üzerinde de dolayısı ile Java Application Server’lar üzerinde çalışabilir hale gelmiştir. Özellikle sağlam veri tabanı Özelliklerini kullanan uygulamalarda bu sayede hız artışı sağlanabilir. (Henüz 1.0 RC3’ü inceleyemedim ama bazı kısıtlardan bahsediliyor fakat kesin bir şey sÖyleyemiyorum.)

Kolay gelsin…

Share