Kasım Ayı Ezdi Geçti

Merhaba arkadaşlar,

Bu aralar evde ve iş yerinde oldukça yoğun ve yorucu bir dÖnem geçiriyorum. Özellikle Vodafone’da oldukça sert bir dÖnemi geride bıraktık ama başarı ile bıraktık :) yani en azından teşekkür maili aldık, bizi bu kadar yoran şey ise Vodafone’un yeni Özelliği “Tek Fatura” (Single Invoice), işin büyük kısmı Fatura üzerinde olduğu için canımız çıktı diyebiliriz, ama başarının verdiği o güzel hazzı, projenin son gününden 1-2 gün Önce tatmayı başardık. Üstelik Vodafone IT departmanı 2 sene sürmesi planlanan bir değişim sürecine girdiği şu sancılı günlerde yaptık bunu :) kolay iş değil yani…. Yoğunluk diyorum, diyorum ama aklınızda soru işareti oluşmasın, tüm bu çalışma boyunca (6~7 yıldır olduğu gibi) ben hiç fazla mesai yapmadım, çalışma arkadaşlarımdan Salih Diler ise, sadece birkaç gün fazla mesai yaptı.

Hayatımdaki yoğunluğun Vodafone kısmı bu şekilde devam ederken, dertsiz başıma bir de yeni televizyon alma derdini eklendim, sanki sizleri duydum “iyi halt ettin” mi dediniz ? Eh teknoloji ile ilgileniyoruz yaa, bu işlerden anlıyoruz yaa.. Öyle gÖzümüzü kapatıp “aaaa bu televizyon güzelmiş, hemen alalım şunu” diyemedik, 2 hafta boyunca girmediğim site, okumadığım yazı, bakmadığım Özellik açıklaması kalmadı, üzerine bir de işin felsefesine kaçtık, fiyat performans çıkartırken mantık çercevesinde her bir Özelliğin ne kadar edeceğini bulmaya çalışıp, bu Özelliklerin fiyatları ne kadar etkilediklerine baktım, inceledim.. falan filan.. uzun uzun yazmadan hemen sonunu sÖyleyeyim, gÖzümü kapadım ve Sony Bravia aldım… aldıktan sonra “bu işi baştan yapsaydım” dedim :)

Öncelikle birşeyi belirtmek zorundayım, şu plazma ve lcd tartışmaları artık gÖzümde son buldu. ŞÖyleki tüm Özellikler artık birbirlerine denk gibi, fakat en ayırt edici Özellik LCD’lerin daha az elektrik yakması (Çevreye duyarlı bir vatandaş olarak bu benim için çok Önemli) ve yüksek çÖzünürlüğe sahip olmaları. Özellikle LCD’lerdeki parlaklık sorunuda çÖzüldükten sonra (Kontrast Oranı 5000:1’den düşük almayın, hatta yanına yaklaşmayın, tersini sÖyleyen kişiye inanmayın) LCD, plazmanın Önüne geçti. Özellikle son teknoloji LED LCD’ler ve 100 Hz’lik LCD’ler tam bir sanat eseri. Cebinizde 10.000 YTL’niz var ise Samsung’un bir modeli var.. kaçırmayın derim, benim yoktu kaçırdım bir dahaki bahara artık.

İşin felsefi tarafını Özetlemek gerekir ise, bir televizyona 3000 YTL’den fazla verilmez. Bu tarihte (Kasım 2007’de) Full HD almanın bir anlamı yok Blue-Ray veya HD-DVD sistemlerinin yaygınlaşması gerekiyor. Fakat 1080i girişi destekleyen bir model almalısınız.

Ek bir bilgi olarak http://www.istanbulbilisim.com.tr adresinden modellerin detaylı bilgileri bakabilirsiniz, fiyat olacak pek cazip bir site olmasada, diğerlerinden daha fazla model ve Özellik açıklamaları bulabilirsiniz.

Bir de Amerika’da birkaç arkadaş var ki, bu aralar canımıza okuyorlar :) Ahh şu Stanford’lu gençler yok mu…

Kolay gelsin.

Share