Hakkımda

Merhabalar ben Tankut ŞENTÜRK,

Yazılım hayatıma ilk bilgisayarımı aldıktan 6 ay sonra Clipper ile yazdığım borç ve Ödeme takip sistemi ile başladım. Önemli Algoritma kavramları ve C/C++ gibi yazılım alanında gerçekten Önemli olan bilgileri henüz Kadırga Teknik Lisesinde okurken edindim. Yazılım ile bu kadar erken tanışmam kariyerimin gelişmesinde çok Önemli bir role sahip olmuştur.

Bu yazılım bilgilerini edinmemden sonra, bazı firmalarda yazılım üzerine stajlar ve part-time çalışmalar gerçekleştirerek tecrübelerimi arttırdım. Bununla beraber Marmara üniversitesi Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliğini 1997 senesinde kazandım. Açıkça söylemek gerekir ise eğitim sistemimizdeki aksaklıklar nedeni (bence halen bu aksaklıklar devam etmektedir) ile üniversitede mesleğime yönelik çok fazla bilgi edinemedim, buna karşılık sektörde çalışarak bu eksikliğimi kapattım. Sınıf arkadaşlarımın çoğu 2001 senesinde gerçekleşen krizin etkisi ile öğretmenlik için başvurular yaparken, ben hiç beklemeden kendime yeni işler buldum ve çalıştım. Halen bu çalışmalarıma devam etmekteyim.

Tüm bu çalışmaların sonucunda, şu an geldiğim pozisyonda, herhangi bir sektöre bağlı olmaksızın iş dünyasının birçok alanında çok önemli tecrübeler kazandım, halen kazanmaktayım. Bu tecrübeler, işin nasıl planlanması ve/veya yapılması gerektiğine dair bir çok değerli bilgiyi içermektedir. Bu tecrübelerin getirisi olarak çalıştığım kariyerimin ilk yıllarında proje lideri ve proje yöneticiliği gibi konumlarda görev yaptım. Yaptığım görevlerin kapsamı yazılım modellerinin çıkarılmasından, geliştirilmesine ve sonrasındaki değişiklik yönetimi adımlarını da içermekteydi.

2013 yılından beri data analyst & scientist başlığı altında internet üzerinden bir çok eğitim için ek vakit ayırıyorum :) bir çeşit hobi diyelim ama güncel hayatta hiç olmayacak yerlerde kullanma imkanı da bulmuyor değilim. Özellikle geliştirdiğim ürünlerin performans analizleri sırasında kullanıyorum. Oldukça iyi bir R – Python (özellikle pandas) bilgim var diyebilirim.

Matematiksel ve İstatiksel algoritmalar, yapay zeka uygulamaları özel ilgi alanıma girmektedir.

Telekom sektöründe uzun bir süre çalıştım. 2009 sonrasında, Bilgi Üniversitesindeki MBA öğrenimi ile beraber yazılım ve test ekiplerinde yönetici olarak çalıştım. Bu süre içerisinde yazılıma olan açlığımı akşamları MongoDB, Ruby(RoR), Erlang ve Go bazı arkadaşlara :) yarı zamanlı destek olarak gidermeye çalıştım.

Teknik anlamda hedefim her yıl yeni bir programlama dili öğrenmek olduğundan bildiğim programlama dili sayısı oldukça fazla fakat uzman olduklarım (tercih ettiklerim) sırası ile; ruby, python, go, erlang, java, R.

Bilgi MBA ile İşletme Yönetimi (Bana Businessweek aboneliği yaptırtan, işletmelere ve işletmecilere artık çok farklı bakmamı sağlayan şahane ders), Muhasebe, İstatistik, Finansal Yönetim, Pazarlama Yönetimi, İşletme Ekonomisi (İktisada Giriş), Operasyon Yönetimi ve Tüketici Davranışları gibi teknik olmayan konular hakkında yorum yapabilecek ve bu süreçleri teknik anlamda modelleyebilecek düzeyde bilgi sahibi oldum.

Şu an sektöründe lider bir güvenlik şirketi olan kobil‘de oldukça güzel ve yetenekli arkadaşlardan oluşan bir ekipte Erlang Developer olarak çalışıyorum. Detaylı bilgi için tıklayın.

uordek-et-esiyo.net’ adlı elektronik ileti adresinden bana ulaşabilirsiniz. Teşekkürler :)