Ruby on Rails’e baÅŸlamak..

Merhaba arkadaÅŸlar, bir önceki yazıma gelen bir (ve tek) yoruma dayanarak “Ruby on Rails” hakkında bir yazı yazmaya karar verdim. Öncelikle ülkemizde RoR (Ruby on Rails) ile yapılmış uygulamalara deyinmek isterim. Hazır yeri gelmiÅŸken, pilli network yöneticilerini RoR’u fark etmeleri ve kullanmaları adına tebrik etmek gerekir. Özellikle sosyomat ve bildirgec gibi kendi takip ettiÄŸim web sitelerin de RoR kullanılarak yapılmış olması ve özellikle yeni mezun arkadaÅŸların (tabii ki hepsi deÄŸil) nasıl yazılım geliÅŸtirilmelidir sorularına verdikleri içler acısı cevaplar neticesinde deÄŸinme gereÄŸi duydum. Ä°ÅŸte örnekler gözünün önünde daha ne sorup diyorsun demekten kendimi alamıyorum :)…

Ayrıca tüm dünyada devam eden Ruby’mi Python’mı gibi saçma sapan yarışlara girecek enerjim ve vaktim olmadığından direkt olarak sade de geleceÄŸim.. hatta çok bile uzattım.

Yazılımcı arkadaşlara tavsiyelerim;
– Yazılım geliÅŸtirirken herhangi bir framework kullanmayabilirsiniz. (Bilmiyorsanız “framework” kelimesi için wikipedia’ya bakın.) Evet, evet kullanmayabilirsiniz.. Ama sizin iÅŸiniz bu, eÄŸer kendinize ‘ben yazılımcıyım’ diyorsanız, bu konuyu bilmeniz, hakkında fikir sahibi olmanız, en azından ‘Hello world’ dedirtmeniz gerekir. RoR framework ile yazılım geliÅŸtirme konusunda biçilmiÅŸ kaftandır.

– Bütün yazılımcılar arasında hatta, bütün dünyada insanların aÄŸzında artık sakız olan MVC(Model-View-Controller) yazılım mimarisini öğrenin. RoR, bu mimari ile yazılım geliÅŸtirmek için ideal bir araçtır.

– ‘Agile’, ‘Extreme’ ve ‘Test-Driven’ adlı yazılım geliÅŸtirme yöntemlerini de öğrenmelisin. Tüm bunlar RoR tarafından desteklenen yazılım geliÅŸtirme modelleridir.

– Bayrakçılık yapmamalısın, her sorunun çözümünde aynı araçı kullanmak, diÅŸ çekmek için ingiliz anahtarı kullanmak gibi olabilir, dikkatli olmalısın.

– RoR öğrenmek için ise; “Agile Web Development With Rails” i tavsiye ederim. Fakat unutmayın RoR’un gücü Ruby’den gelir.. EÄŸer Ruby’i bilmiyorsanız. Önce Ruby’i öğrenin.

Kolay gelsin.

Ruby on Rails’e baÅŸlamak..” üzerine 2 yorum

  1. :))) anaaaa, uordek’im gelmiÅŸ de haber etmemiÅŸ yav :)))
    hayırlı, uğurlu olsun canım benim..
    sykai yengeme selâm eder, ikinizi de gözlerinizden öperim.
    ay çok sevindim, çıldırık geldi :P

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir