mzbench ile performans analizleri – 3

Selamlar,

Bu yazımda kurulumunu gerçekleştirdiğimiz mzbench sunucusu üzerinden performans testlerini nasıl yapabileceğimizi anlatmaya çalışacağım.

Kurulum için küçük bir güncelleme özellikle hızlı tek sunuculuk performans kullanımları için “docker image” kullanmanızı tavsiye ederim.

mzbench için performans testleri için BDL adını verdiği farklı, oldukça da basit, bir DSL (Domain Specific Language) türevi kullanıyor. Bu türev python’a oldukça benziyor.

Özellikle bu sayfadan tüm bilgilerine built-in tüm fonksiyonlarına / açıklamalarına erişilebilir. mzbench’in Open-Source olmasından eksik bir ürün olduğunu çıkarmayın lütfen. Oldukça profesyonel ve tamam bir ürün.

Bu adres üzerinden built-in verilen tüm komutlar için örneklere ulaşabilirsiniz.

Gelelim mzbench’in en önemli özelliğine :)

https://github.com/satori-com/mzbench/blob/master/doc/workers.md#how-to-write-a-worker

mzbench için kullanıcıyı mimic ettiği her bir öğeye “worker” adını veriyor. Bu worker’lar Erlang’ın worker’ları ile birebir aynı. Bu worker’ların belirli bir kriter ile istenildiği gibi yazılması mümkün. Yazılması da çok kolay. Erlang ve Python kullanarak yazılabiliyor ama tavsiyem Erlang’da yazılması.

Not: OTP21 ile beraber çalışan release henüz yayınlanmadı, bu nedenle OTP20 ile kullanılmalı.

Sistem içerisindeki kullanıcı hareketlerini bir worker ile baştan aşağıya net bir şekilde tanımlabilir. python ve erlang’ın tüm kütüphaneleri herhangi bir problem olmaksızın kullanılabilir.

Bu arada uzun süredir takip ettiğim bir podcast serisi, youtube, spotify veya itunes üzerinden takip edilip, dinlenebilir. Linki aşağıda;

Özellikle Engin Geçtan’ın İnsan olmak adlı kitabının yorumları dinlemeye değer.

https://www.google.com/search?q=engin+ge%C3%A7tan+insan+olmak

Sevgiler.

Share