JRuby 1.0 RC3

Merhabalar arkadaÅŸlar,

Küçük bir yazı olacak, sadece sizlere JRuby’nin 1.0 Release Candidate 3 sürümünü duyurmak için bu yazıyı yazıyorum. Evet doÄŸru duydunuz, JRuby takımı Microsoft’tan daha hızlı davranarak (yarış halen bitmedi, gerçi ortada bir yarış var mı onu da bilmiyorum ama :) ) RC3’de olsa 1.0 sürümünü dünyaya *nihayet* duyurdu.

Åžimdi aklınızda soru iÅŸaretleri olabilir, Hemen sizlere JRuby’nin ne olduÄŸunu anlatmaya çalışayım. Aslında sizler normal Ruby uygulamalarınızı yazıyorsunuz, çalıştırıyorsunuz..vs..vs. Fakat sonra canınız sıkılıyor, neden sıkılıyor bilmiyorum ama birden Ruby’de yazdığınız kodların Ruby’nin doÄŸal ortamında deÄŸil de, Java Virtual Machine (JVM) üzerinde çalışmasını istiyorsunuz, nedenleriz ÅŸunlar olabilir;
– Performans amaçlı olabilir (bu konu tartışılır)
– Ruby’nin çalışmadığı fakat java’nın çalıştığı bir ortamda çalıştırmak için (Hangi ortam o ?? belki vardır, bilen varsa yazsın…)
– Müşterinizi ‘ben programı Java’da yazdım’ diye kandırmak için :)

galiba en geçerli neden bu sonuncusu :).

Ama sonuçta güzel, hoÅŸ ve desteklenmesi gereken bir olay. Ruby dili çok güzel ve akıcı bir yapıya sahip neden JVM’yi kullanmak istiyenler bu güzel dili kullanmaktan mahrum kalsınlar ki.. ciddiyim, espiri falan yapmıyorum, tamamiyle destekliyorum.

Rails kullanıcılarına önemli bir not, RoR altyapısı tamamiyle Ruby’de yazıldığı için JRuby yoluyla JVM üzerinde de dolayısı ile Java Application Server’lar üzerinde çalışabilir hale gelmiÅŸtir. Özellikle saÄŸlam veri tabanı özelliklerini kullanan uygulamalarda bu sayede hız artışı saÄŸlanabilir. (Henüz 1.0 RC3’ü inceleyemedim ama bazı kısıtlardan bahsediliyor fakat kesin bir ÅŸey söyleyemiyorum.)

Kolay gelsin…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir