Küresel Isınma Gerçeği

Merhabalar arkadaşlar,

Bu seferki yazımız bilgisayar ile ilgili değil, daha Önemli bir şey ile ilgili, küresel ısınma gerçeği ile ilgili. Aranızdan bazıları çıkabilir, “yok yahu Öyle birşey, bizlerin küresel ısınmaya hiçbir katkısı olmuyor.. hatta küresel ısınma diye birşey yok” derse…. yakınımda demesin, uzakta desin.. bu sÖzleri sarfeden insana yaklaşana kadar sinirim geçebilir, kendime gelebilirim.

Arkadaşlar durumu kabul edelim. Küresel ısınma var ve eğer Önlem almazsak çok kÖtü sonuçları beraberinde getirecek. Bunlardan bazıları sonuçunda Dünya nüfüsunun %40’ı direkt olarak etkilecek. Biraz daha gerçekçi bir Örnek vermek gerekir ise Türkiye’de yaşayan 70 milyon insanın %40’ının (aşağı yukarı 28 milyon ediyor.) bu durumdan direkt ve şiddetli bir biçimde etkilenebilir, etkilenecektir.

En son üç güzide bakanımızın yaptığı açıklamada dünyayı bu hale getiren zihniyetin (Ben bu zihniyete Bush zihniyeti diyorum. Çok sevdiğim müzisyenlerden biri olan Moby’nin değimi ile ‘Aptal’ zihniyeti.) Türkiye’de de etkili olduğunun gÖstermektedir. Bu açıklama nedeni ile bizi yÖneten insanlardan, Özellikle çevre bakanının karadenizli olmasından (ki ben de karadenizliyim..) çok büyük bir utanç duydum. Tüm Türkiye’nin doğayı sevdiğini ve doğaya zarar vermek istemediğini biliyorum ama karadenizlilerin daha hassas olduklarını düşünürdüm, yanılmışım, hepsi değilmiş. Bu ülkenin insanları uzun süre boyunca topraktan kazançlarını elde ettiler. Toprağa baktıkları zaman topraktan verim alacaklarını bilirler. Ama bu üç bakanımız bunları unutmuş gibi.

İyi haber ile başlayalım Türkiye karbondioksit salınımı konusunda Dünya’daki toplam salınımın %1’ini bile yapmıyor. Hemen gevşemeye başlamayın, kÖtü habere gelince Türkiye’de yapılan karbondioksit salınımı geçen yıla gÖre %70 artmış.

Öncelikle şunu gÖrmemiz gerekir. Türkiye’deki bu artış gelecek yıllarda devam etmez diyecek kişinin anlını karışlayacak birçok çıkacaktır, bu nedenle bÖyle bir durumu aklınızdan bile geçirmeyin. Özellikle enerji kaynaklarının Özelleştirilmesinden sonra fosil yakıtlara olan ihtiyaç oldukça artmış ve son bir (evet sadece bir yıl) içerisinde Türkiye’de daha Önceden varlığı bile tartışılan bir sektÖr ortaya çıkmıştır. Bu sektÖrün büyüklüğü tahmini bir değerle (karbondioksit salınımına paralel olarak) %70 artmıştır. İçerisinde bulunduğumuz 2007 senesinde %70 artması ki bu bir hayal değil, Türkiye’nin Dünya’yı kirleten ülkeler arasına girmesi demek ve biz bunu istemiyoruz.

İşin Özü, Dünya üzerinde 200’den fazla ülke mevcut, tam sayıyı bende bilmiyorum. Dünya üzerinde yer alan tüm ülkeler bizim kadar karbondioksit salınımı yapar ise, Dünya’nın sonu zaten gelmişti. Bunu hiç aklımızdan çıkarmayalım; Her ne durumda olursa olsun şu anki karbondioksit salınımı bile Türkiye için çoktur. Bunun artmaması için çalışmalı, diğer Dünya ülkelerine Örnek olmalıyız.

Sonuç olarak; Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, kendisine yakışanı yapmalı, doğal enerji kaynaklarını teşvik etmeli, fosil yakıtları kullanmayı bırakmalıyız. Türkiye içerisinde petrolün kısıtlı miktarda bulunması nedeni ile ortaya çıkan dışa bağımlılığı azaltabilir ve doğaya olan borçumuzu rahatlıkla Ödeyebiliriz.

Eğer bunları yapmaksak;”Eğer bir kişi, bir konuyu anlamamak için para alıyorsa o kişiye gerçeği gÖstermek çok zordur.” sÖzünü sÖylemek gerekiyor. Bush’un petrol firmalarından para yediğini tüm dünya biliyor (Salak A.B.D’liler hariç, salak olmayan biliyor :) ). Ama bunu yapmazlarsa, demek ki bizimkiler de para yiyor.
– Umarım şereflerini yüksek miktarlara satarlar.
– Umarım çocuklarının geleceklerini yüksek miktarlara satarlar.
– Umarım bu satışın sonunda paralarını harçıyacak bir dünya bulabilirler.

(Üstteki paragraf ile ilgili olarak; bu yazının yazıldığı tarihten 2,5 ay sonra NTV-MS-NBC‘de yayınlanan ‘Küresel ısınma ÖngÖrülerine sansür‘ haberi ile Örtüşmektedir.)

Kolay gelsin…

*Not: http://www.iklimkrizi.net/ veya http://www.climatecrisis.net adreslerinden gerekli bilgileri alabilir ve bireysel olarak yapabileceklerinizi Öğrenebilirsiniz. Ve elbetteki bununla beraber… “uygunsuz gerçek” filmini izyelebilirsiniz. Daha doğrusu lütfen izleyin.

Share